Pieredzes apmaiņas brauciens par atkritumu apsaimniekošanu Zviedrijā

Krāslavas novada pašvaldība tika aicināta pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju š.g. 9. līdz 11. decembrim. Brauciena mērķis - iegūt jaunas zināšanas par bioloģisko, pārtikas, sadzīves un lielgabarīta atkritumu savākšanu, transportēšanu un utilizāciju Ystad un Tomelilla pašvaldībās Zviedrijā.

Brauciena laikā tika apmeklētas Ystad un Tomelilla pašvaldības, kurās tiek veikta bioloģisko un sadzīves atkritumu šķirošana, uzkrāšana un apsaimniekošana. Tika apmeklēti Sysav un Ökrab, uzņēmumi kuri specializējas mājsaimniecības, rūpniecisko un bioloģisko atkritumu pārstrādē. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Sysav pieder 14 pašvaldību apvienībai Skone reģionā Zviedrijā, kurš ir izveidojis atkritumu šķirotavas punktus iedzīvotājiem un privātajiem uzņēmumiem. Sysav uzņēmumam pieder atkritumu dedzinātava, kura atrodas Malmo pilsētā, un uz kuru tiek nogādāti visi atkritumi no 14 pašvaldībām. Sadzīves atkritumu dedzināšanas rezultātā tiek ražota apkure un elektrība, savukārt pārtikas atkritumu pārstrādes rezultātā tiek ražota biogāze un mēslojums.

Sadzīves atkritumu apglabāšana poligonā, Sysav uzņēmumam, aizņem tikai 1%. Pie tā ir pieskaitāmi tikai kaitīgie atkritumi – azbests, reģipsis un izolācijas materiāli.

Ystad un Tomelilla pilsētvidē ir izvietoti sadzīves atkritumu nodošanas punkti, uz kuriem iedzīvotāji paši atved uz šķirojot nodot : plastmasu, stiklu, dzelzi, papīru, avīzes, drēbes, baterijas un spuldzītes, tādā veidā samazinot savas mājsaimniecības atkritumu patēriņu.

Pieredzes apmaiņas brauciens rādīja labās prakses piemērus atkritumu šķirošanas un pārstrādes jomā, un palīdzēs sagatavoties jaunajam atkritumu apsaimniekošanas plānam, kurš stāsies spēkā Latvijā 2021.gadā.

 

Juta Bubina

 

Dalīties Twitter     Dalīties Facebook