Krāslavas novadā Karjeras nedēļā izzinās nākotnes profesijas

Krāslavas novada vairākas izglītības iestādēs no 14. līdz 18. oktobrim norisinās ikgadējā Karjeras nedēļa, kuras fokusā ir nākotnes profesijas. Karjeras nedēļa šogad tiek aizvadīta ar saukli “Ielogojies nākotnē!”, rosinot jauniešus apzināties straujās izmaiņas tehnoloģijās, sabiedrībā un vidē, kas nosaka nepieciešamību jau tagad attīstīt specifiskas prasmes un kompetences, lai veiksmīgi iekļautos nākotnes darba tirgū.

Karjeras nedēļas laikā Latvijas skolās un citās izglītības iestādēs notiks dažādi karjeras veidošanai veltīti pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas, kuros tiks akcentēta mākslīgā intelekta un tehnoloģiju loma nākotnes profesijās.

Karjeras nedēļas laikā tiks organizēti dažādi pasākumi pirmskolas un vispārējās izglītības iestāžu izglītojamajiem:

  • Krāslavas novada PII "Pienenīte" audzēkņiem tiks organizēti pasākumi “Mana nākotnes profesija”, “Nagu kopšanas speciālists” un ekskursija uz uzņēmumu “Latvijas autoceļu uzturētājs”. Bērni stāstīs par viņiem zināmajām profesijām, iepazīsies ar nagu kopšanas speciālista darbu, uzzinās autoceļu uzturētāju profesijas un to darba pienākumus.
  • Krāslavas novada PII "Pīlādzītis” audzēkņiem Karjeras nedēļa sāksies jau 10. oktobrī, kad tiks organizēts pasākums “Vispasaules putras diena” - bērni dosies ekskursijā uz iestādes virtuvi, lai iepazītos ar pavāra profesiju. Otrs pasākums tiks veltīts Starptautiskai Roku mazgāšanas dienai, kura tiek atzīmēta 15. oktobrī. Audzēkņi tiksies ar higiēnas speciālistiem, izmēģinās darbu pie mikroskopa, kā arī piedalīsies dažādās darbnīcās, piemēram, ziepju burbuļu darbnīcā.
  • Krāslavas Varavīksnes vidusskolas

1.-6. klašu skolēniem Karjeras nedēļas laikā dažādās mācību stundās gan stāstīs, gan rādīs prezentācijas par dažādām nākotnes profesijām, diskutēs par redzēto un dzirdēto, skolēni zīmēs un veidos kolāžas “Mana nākotnes profesija”.

7.-9. klašuskolēniem pasākumā “Nākotnes profesijas iepazīšana” notiks diskusijas ar dažādu profesiju pārstāvjiem, iepazīstot konkrēto profesiju darba ikdienu un galvenos darba pienākumus. Bet pasākumā “Es un mana nākotnes profesija” iepazīsies ar informāciju par nākotnes profesijām, noskaidros, kādas iemaņas un prasmes būs vajadzīgas, kādām rakstura īpašībām jāpiemīt cilvēkam - nākotnes profesijas pārstāvim.

10.-12. klašuskolēni tiksies ar Krāslavas novada Attīstības nodaļas vadītāju, lai noskaidrotu, kādu profesiju pārstāvji būs vajadzīgi un pieprasīti Krāslavas novadā laikā periodā no 2020. līdz 2030. gadam.

  • Krāslavas pamatskolas

1.-9. klašu skolēniem būs iespējapiedalīties zīmējumu izstāde un rakstīt esejas par tēmu “Nākotnes profesijas”, kādas profesijas būs nākotnē, kādas prasmes būs nepieciešamas, lai strādātu kādā no tām. Vēl viens ieplānots pasākums ir “Profesiju karuselis”. Pasākuma laikā skolēnu vecāki prezentēs savu profesiju, pastāstot, kādas prasmes ir nepieciešamas, lai strādātu konkrētajā jomā, bet skolēniem būs iespējams izmēģināt konkrēto profesiju un uzdot sev interesējošos jautājumus.

4.a, 7.-9. klašu skolēni “Tikšanās ar skolas absolventu” tiksies ar pamatskolas absolventu, tagadējo Daugavpils Universitātes studentu, kas pastāstīs par profesiju, kuru pašlaik apgūst, programmēšanas inženieris. Viesis pastāstīs, kādi mācību priekšmeti ir nozīmīgi, lai varētu veiksmīgi apgūt konkrēto profesiju, kādas prasmes ir nepieciešamas, lai veiksmīgi strādātu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē.

  • Indras pamatskolas

1.-9. klašu skolēni tiks aicināti piedalīties radošo darbu izstāde “Nākotnes profesijas”, kurā varēs redzēt skolēnu radītos zīmējumus par nākotnes profesijām.  

  • Citās novada izglītības iestādēs pedagogi un klases audzinātāji organizēs klases audzināšanas stundas un pasākumus, lai palīdzētu skolēniem izzināt nākotnes profesijas.

 

Vidusskolēniem un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem Kuldīgā, Daugavpilī, Valmierā, Ogrē un Rīgā būs iespēja piedalīties aizraujošā diskusijā “Šodien sākas nākotne!”. Uz diskusiju aicinātas iedvesmojošas personības, lai spriestu par tehnoloģiju un mākslīgā intelekta nozīmi mūsdienās, to attīstību tuvākajā desmitgadē un ietekmi uz nākotnes darba tirgu. Diskusijas dalībnieku vidū ir TET robotu tehnoloģijas izveidotāja un robotu treneru vadītāja Inese Zariņa, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pārstāve Linda Curika, kopienas Riga TechGirls līdzdibinātāja un virtuālās realitātes platformas bērniem ar autismu izveidotāja Marina Petrakova, komunikācijas praktiķis ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi medijos un biznesa vidē, Rīgas Tehniskās universitātes Sabiedrisko attiecību departamenta direktors Ivars Sviāns, kā arī virkne pētnieku un uzņēmēju, kuri jau šobrīd  strādā ar nākotnes tehnoloģijām. Diskusijas vadīs izaugsmes treneris Dinārs Zāģeris.

Atbildot uz jautājumu “Kādēļ, skolēniem būtu jāpiedalās Karjeras nedēļas aktivitātēs?”, es atbildētu ar jautājumu: “Varbūt kādam Karjeras nedēļas pasākums palīdz izvēlēties savu nākotnes profesiju?” Nenoliedzams ir fakts, ka tehnoloģiju ietekmē dažas profesijas izzūd, bet citas izveidojas vai iegūst popularitāti. Darba tirgus pieprasījums mainās un varētu mainīties vēl straujāk tuvākajos gados, tāpēc gan vecākiem, gan pedagogiem vajadzētu pievērst bērnu uzmanību dažādām iespējām, kas ļautu radoši izpausties, uzzināt kaut ko jaunu un interesantu, paplašināt redzesloku, mācīties veidot labākas dzīves stratēģijas.

Par karjeras nedēļu

Karjeras nedēļa ir ikgadējs pasākumu cikls, kura laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt iespējamo nodarbošanos  nākotnē, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas. Jaunieši var piedalīties dažādās diskusijās, radošajās darbnīcās, konkursos un citos izglītojošos pasākumos.  

Karjeras nedēļas pasākumus organizē 83 Latvijas pilsētas un novadi. Jau otro gadu Karjeras nedēļa ir ESF projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” aktivitāte un šogad tajā piedalās teju visi projektā iesaistītie partneri – 75 Latvijas pilsētu un novadu pašvaldības un pašvaldību apvienības un 17 profesionālās izglītības kompetences centri.

Karjeras nedēļu jau septīto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

Karjeras nedēļas pasākumu programma pilsētu un novadu skolās pieejama tīmekļa vietnē: viaa.gov.lv/karjerasnedela, savukārt jaunumi sociālajos tīklos facebook.com/TavaiKarjerai, facebook.com/VIAA.LV, draugiem.lv/viaa, twitter.com/TavaiKarjerai un twitter.com/VIAA_LV.

 

Informāciju sagatavoja:

Snežana Petroviča, Krāslavas novada Karjeras nedēļas koordinators

Tālr.: 65620020; e-pasts: snezana.petrovica@kraslava.lv

 

Dalīties Twitter     Dalīties Facebook