Interesantais tepat blakus

Jau otro gadu Robežnieku pamatskola sakarā ar projektu „Skolas soma” apmeklē dažādas interesantas vietas. Šogad astotā un devītā klase devās ekskursijā uz Daugavpils skrošu rūpnīcu.

Ieroču un munīcijas ražošana vienmēr tiek saistīta ar zināmu slepenību un noslēpumainību. Daugavpils skrošu rūpnīca ir vienīgā tūristiem atvērtā munīcijas ražošanas rūpnīca Baltijā, kurā atrodas Eiropā vecākais joprojām strādājošais četrstūrainais skrošu liešanas tornis. Tam līdzīga objekta nav nekur citur ne Latvijā, ne Baltijā, ne Ziemeļeiropas reģionā.

Rūpnīca ir celta Daugavpils augstākajā vietā (Jaunbūvē). Tā ir vairākkārt pārbūvēta un paplašināta. Pirmsākumos skrošu liešanas tornis bija koka konstrukcijas būve, bet pēc 1911. gada ugunsgrēka, tas ieguva pašreizējo, sarkano ķieģeļu izskatu. Cauri gadsimtiem rūpnīca vienmēr ir ražojusi augstas kvalitātes medību skrotis, ko tā turpina darīt arī joprojām. Rūpnīcā redzamās iekārtas, kas tika uzbūvētas 19. gadsimtā, labi saskaņojas ar modernajām iekārtām, kas tiek izmantotas munīcijas ražošanai.  

Šodien Daugavpils skrošu rūpnīcā tiek ražota medību un sporta munīcija gludstobra un pneimatiskajiem ieročiem. Tāpat tiek izgatavotas svina plombas, makšķerēšanas piederumi u. c. Produkcija  tiek  realizēta gan  uz vietas, gan eksportēta uz ārzemēm.  Šobrīd rūpnīcai ir divi korpusi – vēsturiskais un jaunais. Vēsturiskajā daļā skrošu liešana notiek apmēram reizi gadā. Tās lej vai nu uzņēmuma vajadzībām, vai lielākiem pasūtījumiem. Tiek kausēti viens līdz divi katli ar svinu, kas kopumā ir viena līdz divas tonnas. Savukārt jaunajā rūpnīcas daļā medību un sporta munīcijas ražošana notiek katru darba dienu. Gada laikā rūpnīca saražo 1 – 2 tonnas skrošu un 200 tūkstošus patronu un ložu.  

Skolēni apskatīja vēsturiskās svina liešanas  iekārtas,  ar kurām kausēts svins iegūst ideālas lodes piliena formu, krītot no 40 metru augstuma. Interesantākās iekārtas tika iedarbinātas skolēnu klātbūtnē. Mūsu skolēniem tika dota interesanta iespēja uzzināt daudz jauna un pašiem izmēģināt savus spēkus šaušanā. 

 

Skolotāja Irina Medzjuta

 

Dalīties Twitter     Dalīties Facebook