Ar "Skolas somu” uz Daugavpili!

21. maijā Indras pamatskolas 6. un 7. Klases audzēkņi devās uz Daugavpili, lai iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros iepazītos ar Marko Rotko centru un Daugavpils cietoksni.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs – daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas un kultūras centrs Daugavpils cietoksnī. Vienīgā vieta Austrumeiropā, kur tiek piedāvāta iespēja iepazīties ar Marka Rotko oriģināldarbiem, Latvijas un ārvalstu mākslinieku pastāvīgām un mainīgām ekspozīcijām.  Mums ļoti iepatikās gides stāstījums par Marko Rotko dzīvi un daiļradi. Saviļņojoši bija apskatīt pasaulē pazīstamā mākslinieka oriģināldarbus.

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kura platība ir vairāk nekā 150 ha.  Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Skatoties no putna lidojuma, cietoksnis atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu. Mūsdienās tas ir viens no Daugavpils populārākajiem apskates objektiem.

Cietoksni 1810. gadā sāka celt Krievijas impērijas armija, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Pēc krievu- franču kara 1814. gadā atsākās celtniecības darbi, te līdz pat Pirmajam pasaules karam uzturējās un strādāja Krievijas impērijas armijas garnizoni.

1920. gadā cietoksnī izvietojās Latvijas armijas 4. Zemgales divīzijas 3 kājnieku  pulki, kā arī viens vieglās artilērijas pulks. 1940. gadā Daugavpils cietoksnī izvietojās Sarkanās armijas vienības. Otrā pasaules kara laikā tilta nocietinājumā (kreisajā Daugavas krastā) tika ierīkots Ebreju geto ar apmēram 14 000 ieslodzīto no visas Daugavpils apkārtnes. Cietokšņa teritorijā tika ierīkota arī padomju karagūstekņu nometne.

Laiks bija mums labvēlīgs, tāpēc mēs izpētījām interesantākos cietokšņa objektus – izmērījām, cik soļu plats ir tilts pāri aizsarggrāvim pie Nikolaja vārtiem, uzzinājām, kā tad sazinājās savā starpā cietokšņa sargi (jo mobilo telefonu jau tolaik nebija), piemērījām arī  dažādu laikmetu karavīru cepures.

Šis brauciens bija diezgan izzinošs. Pateicoties iniciatīvai "Latvijas skolas soma” mums radās iespēja iepazīt kultūras un vēsturiskās vērtības, kuras atrodas tepat mums blakus. 

 

Dalīties Twitter     Dalīties Facebook