Ātrā navigācija:
svētdiena, 25. februāris, 2018. gada 056. diena
< Izrāde SEPTIŅAS VECMEITAS atcelta!
pirmdiena, 31.07.2017 09:31 Age: 209 Days
Category: Galvenā ziņa, Informācija, Kultūras ziņas

Krāslavas pils dārzā norisinājās 3.Starptautiskais kulinārā mantojuma festivāls

21. - 22.jūlijā Krāslava nosvinēja pilsētas svētkus un viens no centrālajiem svētku pasākumiem bija Starptautiskais kulinārā mantojuma festivāls. Šogad šis festivāls


.

.

.

.

.

.E.Škutānes foto

.

 

 

 

noritēja ar īpašu tematiku – GURĶU SVĒTKI. Festivāls pulcēja vairākus tūkstošus apmeklētāju.

 

Krāslavas novada iedzīvotājiem un pilsētas viesiem no citiem Latvijas reģioniem un kaimiņvalstīm bija lieliska iespēja izbaudīt plašu festivāla programmu: Krāslavas novada pagastu, kā arī Latgales un Vitebskas apgabala kulinārā mantojuma ēdienu prezentācijas un degustācijas, tikšanās ar Latvijas TV1 kulinārā šova  “Īstas latvju saimnieces 2017” dalībniecēm.  Šova uzvarētāja Ilze Stabulniece no Krāslavas novada Kaplavas pagasta piedāvāja festivāla apmeklētājiem guļbešniekus, pildītus ar ceptiem gurķiem un pilnvēdergurķiem, Māra Zemdega no Vidzemes cienāja ar dažādiem gurķu salātiem, Ināra Mālkalne no Zemgales festivālā piedalījās ar saldiem gurķiem un gurķiem ar “Mālkalnu” garšu. Rasma Balode no Kurzemes piedāvāja viesiem uz ugunskura vārītu puteņu gurķu zupu ar sēnēm.  Antra Gotlaufa cienāja ar melleņu ķīseli ar “ķiļķēniem”, bet Silvija Čurkste piedāvāja iegādāties zemeņu zaptes ar dažādām garšām. Abas saimnieces uz festivālu atbrauca no Vidzemes. 

 

Festivālā aktīvi piedalījās arī Krāslavas novada pagasti, kas piedāvāja visdažādākos gurķu ēdienus. Kaplavas pagasts apmeklētājus cienāja ar rasoļniku “Gurķu paradīze”, Aulejas pagasts  - ar “Buļbām ar agorkim”. Piedrujas pagasts piedāvāja “Mārrutku gurķus”, bet Ūdrīšu pagasts – “Gurķīšus marinētos” un “Saldās laiviņas”. Robežnieku pagasts cienāja ar “Gurķu pankūkām Robežnieku gaumē”, Skaistas pagasts ar “Mežābeļu gurķiem”, bet Indras pagasts ar Indras gurķu ievārījumu un gardām pankūkām. 

 

Ar dažādiem gurķu ēdieniem un citu produkciju festivālā piedalījās dalībnieki no Vitebskas apgabala - Polockas, Mioru, Glubokoje, Verhņedvinskas un Rasonu rajoniem.

 

Festivāla apmeklētāji varēja iegādāties Latgales kulinārā mantojuma uzņēmumu produkciju. ZS “Bagātības” no Indras pagasta piedāvāja lauku sieru un mājas saldējumu, muzejs “Andrupenes lauku sēta” – Andrupenes maizi un sviestu, Dina un Māris Skudras – Krāslavas kūpinājumus, ZS “Kalni” no Preiļu novada – mājas vīnu un marmelādi, Dainis Rakstiņš no Balvu novada – pašdarināto Latgales alus, Valentīna Pugajeva – konditorejas izstrādājumus, biedrība “Latgolys golds” no Rēzeknes novada – bļīnus, špeku, mājas kūpinājumus un maizi. Aglonas maizes muzejs atbrauca ar Aglonas maizi un gurķu ēdienu “Suoleiti ogurči pārnejī nu Aglyunas Maizis muzeja”. SIA “Krāslava D” festivālā piedalījās ar plašu produkcijas sortimenta klāstu. Krāslavas amatnieki Pauliņu ģimene un Ludmila Morozova piedāvāja iegādāties savu produkciju, bet Juris Kokins piedāvāja ne tikai iegādāties koka izstrādājumus, bet arī piedalīties virpošanas meistarklasē. 

 

Veiklākajiem festivāla dalībniekiem tika piedāvāts piedalīties dažādos konkursos, bet bērniem labi pavadīt laiku, darbojoties radošajā darbnīcā “Priecīgais gurķītis”, ko piedāvāja PII “Pīlādzītis” audzinātājas. Dzīvnieku mīļotāji varēja pavizināties ar zirgu sētas “Klajumi” zirgiem un poniju, kurš atbrauca pie mums no Daugavpils. 

 

Festivāla dalībnieki varēja iejusties Krāslavas gurķu tēlā un nofotografēties speciāli gurķu svētkiem izveidotajā foto stūrīti “Krāslavas gurķu ģimene”. Liels paldies māksliniecei Vijai Plotkai par foto stūrīša izveidi. Tāpat festivāla apmeklētājus pils vārtos sagaidīja “Krāslavas gurķis”, kas tika sašūts pateicoties Piedrujas pagasta rokdarbniecei Ņinai Vasiļjevai. 

 

Kulinārā mantojuma festivāla ietvaros tika organizēts konkurss “Labākais gurķu ēdiens”, kuram bija pieteikti 26 gurķu ēdieni. Konkursu vērtēja starptautiskā žūrija: Uģis Skuja – Latvijas Republikas konsuls Vitebskā, Antoņina Strunevskaya – Baltkrievijas Republikas konsule Daugavpilī, Unejovas pašvaldības (Polija) pārstāvji - Agnežka Kaczmarek un Malgažata Komajka, slavens basketbolists Jānis Timma un Krāslavas novada domes ārējo sakaru organizators Jāzeps Dobkevičs. Pēc vairāku stundu degustācijas žūrija saskaitīja piešķirtos punktus par garšu, vizuālo noformējumu, prezentāciju un oriģinalitāti. Apkopojot vērtēšanas komisijas rezultātus tika noskaidroti godalgoto vietu saņēmēji. 1.vieta tika piešķirta Indras pagastam par gurķu ievārījumu, 2.vietu ieņēma divi dalībnieki: Ilze Stabulniece ar  guļbešniekiem, pildītiem ar ceptiem gurķiem un Polockas rajons, kas cienāja vērtēšanas komisiju ar mazsālītu gurķi “Ekimanskij”.  3.vietas ieguvēji ir Piedrujas pagasta pārstāvji ar “Mārrutku gurķiem”.

 

Bērnu zīmējumu konkursā “Krāslava – gurķu pasaule” tika iesniegti 55 zīmējumi, 12 vecuma grupā no 2 – 4 gadiem,  31 vecuma grupā no 5 – 7 gadiem, un 12 vecuma grupā no 8 – 10 gadiem. 1.vietas ieguvējiem tika piešķirta Krāslavas veikala “Riči-Viči” dāvanu karte 25 EUR vērtībā, 2.vietas ieguvējiem – dāvanu karte 15 EUR vērtībā un 3.vietas ieguvējiem – dāvanu karte 10 EUR vērtībā. Festivāla laikā notika balsošana par skaistāko zīmējumu katrā no vecumu grupām. 

 

 

Vecuma grupā no 2 – 4 gadiem 1.vietu ieņēma Makss Kovaļčuks, 2.vietu – Milāna Tarlecka un 3.vietu – Ksenija Pitrāne. 

 

Vecuma grupā no 5 – 7 gadiem 1.vietu ieņēma Aleksandra Jacina, 2.vietu – Evita Guna Friliņa un 3.vietu – Kamilla Andrejeva. 

 

Vecuma grupā no 8 – 10 gadiem 1.vietu ieņēma Rihards Sitniks, 2.vietu – Ksenija Buko un 3.vietu – Ļubomila Abramova. 

 

Krāslavas novada tūrisma informācijas un kulinārā mantojuma centra vārdā pateicos visiem, kas piedalījās festivāla organizēšanā un visiem dalībniekiem par dalību tajā. Sirsnīgs paldies Krāslavas novada bērniem, vecākiem un audzinātājām par aktīvu dalību zīmējumu konkursā, bet Krāslavas novada pagastu pārstāvjiem, Latgales un Vitebskas apgabala kulinārā mantojuma uzņēmumiem – par aktīvu dalību konkursā “Labākais gurķu ēdiens”.  Īpaša pateicība starptautiskajai žūrijai, kas nodegustēja 26 gurķu ēdienus un izvērtēja tos. 

 

Starptautiskais kulinārā mantojuma festivāls – Gurķu svētki notika pateicoties Krāslavas novada domes finansiālajam atbalstam. 

 

 

 

Preses relīzi sagatavoja

Tatjana Kozačuka, Krāslavas novada TIC vadītāja